26. května 2017

Tipy na výlet

Split

Největší město na chorvatském pobřeží, hlavní hospodářské, kulturní a dopravní středisko almácie (200 tis. obyv.). Split leží na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem, jehož západní část zaujímá kopec Marjan s krásným lesoparkem. Pohoří Kozjak a Mosor chrání město ze severu a severovýchodu před vnitrozemskými vlivy.


Omiš

Omiš je významné středisko cestovního ruchu, navazuje na ně oblíbená Omišská riviéra. Kdysi to bylo obávané pirátské hnízdo, nyní je to živé a malebné letovisko při ústí Cetiny do moře pod skalními stěnami Omišské Dinary a Mosoru. Město je známo svou rozlehlou písečnou pláží. Omiš je také východiskem do působivého mohutného kaňonu řeky Cetiny.


Trogir

Starobylé město a přístav (10 200 obyv.), 27 km západně od Splitu. Leží při Jadranské magistrále. Staré původní jádro na ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo je spojeno krátkým kamenným mostem. Trogirski kanál je spojen moderním zvedacím mostem. Od r. 1997 je Trogir zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO.


Cetina

Cetina se právem pokládá za jednu z nejmalebnějších řek v celém Chorvatsku a její kaňon je pro rafting ideální. Přírodní scenérie kaňonu řeky je velmi bizarní. Skalní stěny, které svírají tok řeky, se tyčí do výšky přes sto metrů.
Velmi bohatá je tu i vegetace.